Odszkodowania dla rowerzystów w Anglii

Jazda na rowerze to wspaniały sposób spędzania wolnego czasu i hobby – usprawnia kondycje, ćwiczy dolne partie mięśni, pozwala pozbyć się nadliczbowych kilogramów, ale również jest bardzo przyjemna i może śmiało zastępować jazdę samochodem, przynajmniej po najbliższej okolicy.

Mieszkając w Anglii również możemy swobodnie poruszać się rowerami – to bezpłatna alternatywa jazdy samochodem. Jednak miejmy na uwadze fakt, że wypadki drogowe mogą przytrafić się nawet rowerzystom. A kiedy dojdzie do kolizji, np. z samochodem to zazwyczaj właśnie rowerzysta jest osobą najbardziej poszkodowaną, wszak oprócz kasku i ochraniaczy osoba poruszająca się jednośladem nie jest dodatkowo chroniona. Tak więc, w praktyce, wypadek drogowy z udziałem rowerzysty jest dla niego o wiele bardziej niebezpieczny niż dla kierowcy samochodu.

Jeżeli zatem na terenie Wielkiej Brytanii doszło do wypadku drogowego nie z Twojej winy, natomiast Ty odniosłeś jakiekolwiek obrażenia fizyczne wiedz, że masz prawo ubiegać się o należne odszkodowanie. Domaganie się zadośćuczynienia od sprawcy wypadku jest, można rzec, konieczne, ponieważ zrekompensuje ono m.in. koszty leczenia, rehabilitacji i sprawi, że poczujemy się nieco lepiej na ciele i duchu.

Innym typem wypadków z udziałem rowerzystów są te spowodowane niekoniecznie winą innych kierowców, ale np. złym stanem dróg. Nie tylko Polska jest krajem, w którym nawierzchnie drogowe są w fatalnym stanie. Angielskie drogi także usiane są dziurami, w dodatku ich nawierzchnia jest często mokra i śliska co dodatkowo podnosi ryzyko wypadku rowerowego.

A co zrobić, jeżeli dojdzie do wypadku z udziałem nas, czyli rowerzystów? Przede wszystkim udokumentujmy miejsce zdarzenia i poniesione straty odpowiednimi zdjęciami zrobionymi np. telefonem komórkowym, spiszmy adresy i numery telefonów świadków, oraz najważniejsze – zgromadźmy potrzebną do uzyskania odszkodowania dokumentacje lekarską, która jest podstawą do wytoczenia roszczenia o należne odszkodowanie.